دانلود رایگان نقشه خوابگاه | دانلود پلان اتوکد خوابگاه

دانلود رایگان نقشه خوابگاه | دانلود پلان اتوکد خوابگاه

دانلود رایگان نقشه خوابگاه | دانلود پلان اتوکد خوابگاه


دانلود رایگان نقشه خوابگاه | لینک دانلود در انتهای این مطلب می باشد!

 

 • خوابگاه (به انگلیسی: dormitory) نوعی مکان اقامتی است که معمولاً برای اقامت گروه بزرگی از افراد مرتبط با هم یا هم صنف طراحی می‌شود. خوابگاه‌ها در دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدرسه‌های شبانه‌روزی رواج بیشتری دارند. پادگان‌های نظامی، مجتمع‌های ورزشی، ادارات و شرکت‌های بزرگ نیز به طور معمول دارای امکانات اقامتی و خوابگاهی هستند.

  دانلود رایگان نقشه خوابگاه |خوابگاه دانشجویی

  خوابگاه دانشجویی با مدیریت دانشگاه و برای اسکان دانشجویان کار می‌کند. دانشجویان متقاضی سکونت در خوابگاه، در طول تحصیل به صورت فردی یا گروهی، تمام یا بخشی از دوران تحصیلی خود را در خوابگاه می‌گذرانند[۱] خوابگاه‌های دانشجویی برای اقامت دانشجویان در در پردیس دانشگاه و یا در بیرون از محیط دانشگاه طراحی و ساخته می‌شوند. اتاق‌های خوابگاه‌های دانشجویی می‌تواند انفرادی و یا گروهی باشد. خوابگاه‌ها ممکن است تک جنسیتی باشند یعنی فقط دختران یا پسران در آنها ساکن باشند یا این که پذیرای متقاضیان متأهل و به صورت خانوادگی باشند.

 • برای طرح هر فضا، علاوه بر شناخت اصول فنی و اجرایی و زیبایی شناختی مناسب موضوع، اطلاع از موارد دیگری مانند هدف از ایجاد آن فضا، عملکرد و کاربرد آن فضا نیازها و انتظارات انسانی از آن فضا و رفتارهای فردی و اجتماعی در استفاده از آن فضا ضرورت دارد. پس از انقلاب اسلامی و به خصوص در دوران جنگ تحمیلی، آنچه عمدتاً در طراحی خوابگاهها به عنوان اصل اولیه تحمیل شده و مجریان طرحها و معماران را تحت تاثیر قرار داده، نیاز مبرم به احداث سریع و رفع معضل کمبود خوابگاهها با اعتباراتی محدود بوده است. لاجرم ضابطه اصلی طراحی به تقلیل سرانه زیربنای خوابگاهها و اقتصادی اجرا کردن آنها محدود گشته است.

  در این محدودیت و شتابزدگی، سایر اصولی که باید در طراحی خوابگاهها مدنظر قرار گیرد عملاً در این محدودیت رها شده است. آنچه از آن غفلت شده این واقعیت است که دانشگاهها وظیفه دارند علاوه بر آموزش علوم به دانشجویان، شخصیت آنها را هم برای ورود به اجتماع و تقلیل مسئولیتهای اجتماعی پرورش دهند. بنابراین طبیعی است که دانشگاهها باید در کنار فضاهای آموزشی متعارف یا ساختمانهای آموزشی فضاهای مناسبی برای پروراندن شخصیت جوانان و استعدادهای مختلف آنها نیز داشته باشد.

  همان طور که می‌دانیم در نظام و انتظام یک فضا عناصر مختلفی نقش دارند که من در طراحی این خوابگاه از دو عنصر حرکت و پویایی الهام گرفته‌ام و در طراحی این فضا سعی نموده‌ام که باید بصری در فضاهای داخلی و ریتم دادن به عناصر و ابعاد خطوط عمودی و افقی در فضاهای خارجی این دو عنصر را در روند طراحی خود القا نمایم.

 • دانلود رایگان نقشه خوابگاه | با توجه به سایت طراحی کولوناد که ورودی سایت را به ورودی اصلی خوابگاه متصل می‌نماید ایجاد حرکت در روند طراحی می‌باشد.

  همچنین با توجه به طرح کلی معماری پروژه و توجه به پلانها مشاهده می‌نماید که تلاش شده در قسمتهای داخلی پروژه با ایجاد دیدهای بصری که وجود آتریم در فضای اصلی خوابگاه بوده عنصر حرکت و پویایی القا گردد. زیرا وجود این آتریم در فضا باعث دید بصری از طبقات می‌گردد و به نظر من دانشجویان مقیم در خوابگاه باید همیشه پویایی و حرکت را در زندگی خود داشته باشند. زیرا سنین آنها این نیاز را کاملاً علنی می‌نماید که یک جوان دارای شور و شوق جوانی است و باید در یک محیط پویا زندگی نماید.

  با توجه به فرم کلی حجم دیده می‌شود که حجم اصلی خوابگاه از طریق کولوناد که بوسیله سکو و ستون تعریف شده و توسط کانال آب که در آن جریان دارد و به یک پاویون می‌رسد که در کناره‌های این پاویون قسمتهای ورزشی و استراحتی قرار دارد خود نشان دهنده یک عنصر قوی حرکت و پویایی در حجم می‌باشد که باعث بوجود آمدن حرکت، فعالیت و پویایی ساکنین این مکان می‌گردد.

  همچنین وجود Land-Scape مناسب در اطراف این کولوناد و قرار گرفتن آلاچیقها آرامش را به این مکان القا می‌دارد.

  دانلود رایگان نقشه خوابگاه | فصل نمونه‌های موجود

  ـ منازل دانشجویان در دانشگاه فنی ماساچوست ۱۹۴۶ : ـ

  « آلتو » که تا این زمان فقط سقف و « تیغه ‌» ها را موجی شکل ساخته بود به سال ۱۹۴۷ در طرح ساختمان منازل دانشجویان در دانشگاه فنی ماساچوست فرصتی یافت که دیوارهای خارجی را نیز بدین شکل بسازد.

  با آن که در طرح منازل دانشجویان، معمار معمولاً بر هزار و یک شرط مقید می‌شود، « آلتو » وسیله‌ای برای ابزار ابتکار هنرمندانه یافت و کوشید از روحیه قفس مانندی که معمولاً چنین ساختمانهای پیدا می‌کنند اجتناب کند.

  در این ساختمان شخصیت فرد از بین نمی‌رود و تنوعی که در قسمتهای مختلف آن در طرح پله‌ها، در درآمیختن دو فضای مختلف با یکدیگر و با تغییر وسعت، فرم و طرح اطاقها ـ فراهم آمده به همه ساکنین این منازل برای زندگی استقلال می‌دهد. « آلتو » به جرات دیوار خارجی این بنا را موجی شکل ساخت تا چنان که خود می‌گوید هر دانشجوی ساکن این ساختمان از رودخانه « چارلز » که در نزدیکی این بنا جاری است منظره‌ای متفاوت داشته باشد و خود را در خانه مستقلی احساس ‌کند .

  منازل قدیمی دانشجویان دانشگاه هاروارد که آنها نیز در امتداد رودخانه « چارلز » بنا گشت، به شیوه ویلاهای قرن هیجدهم انگلستان است و اگرچه در آنها می‌توان به راحتی زندگی کرد ولی با وسعت اطاقها و تالارها نحوه زندگی اشرافی به دانشجویان تحمیل می‌شود که برخلاف زندگی امروزی بسیاری از آنهاست.

  اما در طرح « آلتو » اثری از آن زندگی اشرافی مشهود نیست. در داخل اطاقهای این ساختمان سطوح خشن دیوارهای آجری بدون سفیدکاری باقی مانده است و اطاق خواب و محل کار دانشجویان بی آنکه برای آنان محدودیتی فراهم آورد تا آنجا که ممکن بوده به ایجاد ساخته شده‌اند.

  اطاق اجتماعات دانشجویان نیز از همین ایجاز برخوردار است. در اطاق نهارخوری این بنا که تقریباً مربع شکل است نور طبعیی از سقف از صخره‌هایی دایره‌ای شکل به درون می‌تابد و معمار در اتصال این قسمت مکعب شکل به بقیه بنا که منحنی‌وار ساخته شده تردیدی به خود راه نداده است.

  چنان که معمول « آلتو » است. داخل این ناهارخوری مانند داخل کتابخانه « ویپوری » و برخی بناهای بعدی دیگر وی مرکب از دو طبقه است.

  تصویر (۳۸۹). نکته دیگر آن که ردیف طویل پله‌ها برخلاف معمول، در خارج بنا ساخته شده و نفقان استقلال رای « آلتو » در طرح است (تصویر ۳۹۰) به محض آن که شخص به سرسرای ورودی این بنا داخل شود تمام قسمتهای آن که با شیشه از یکدیگر جدا می‌شوند به دیده می‌آید.

  ـ دانلود رایگان نقشه خوابگاه | مجتمع خوابگاهی دانشگاه علم و صنعت :

  با نگاهی اجمالی به نقشه‌ها و مقاطع و نماهای موجود می‌توان به نکات زیر در مورد طرح این خوابگاه پی برد :

  –       فرم پلان متقارن می‌باشد.

  –       وجود حیاط مرکزی.

  –       مسئله نورگیری در راهروها و اطاقها به طور نسبتاً خوبی رعایت شده است.

  –       دسترسی‌ها و سیرکولاسیون نیز به طور نسبتاً خوبی رعایت شده است مانند قرارگیری خوب فضای نشیمن و مطالعه.

  –       قرارگیری خوب سرویسها در پلان.

  –       قرارگیری خوب پله در پلان.

  اتاقهای دو نفره با مساحتی برابر ۲m15 و اطاقهای چهار نفره با مساحتی برابر ۲m30 تقریباً با مقادیر استاندارد مطابقت می‌کنند که این از نکات مثبت طرح محسوب می‌شود.

  به ازاء هر ۹-۶ نفر یک سرویس بهداشتی و حمام تعبیه شده است.

  ایجاد تلفن‌خانه، آبدارخانه، رختشورخانه نیز از مزایای این خوابگاه محسوب می‌شود.

  ـ دانلود رایگان نقشه خوابگاه | معماری خوابگاه پسران دانشگاه بوعلی سینای همدان :

  موقعیت : سایت دانشگاه

  خوابگاههای موجود در این سایت متعلق به برادران می‌باشد که ۲ بلوک آن متعلق به دانشگاه بوعلی و یک بلوک متعلق به دانشگاه علوم پزشکی می‌باشد.

  خدمات : در هر بلوک نگهبانی و مخابرات و نمازخانه، گرمخانه، بوفه و اتاق تلویزیون وجود دارد.

  برای هر ۱۲ اتاق در هر بلوک : ۴ دستگاه دوش ، ۴ دستگاه توالت و ۶ عدد دستشویی موجود می‌باشد.

  یک اتاق گرم خانه برای گرم کردن غذا با یک شعله گاز، یک عدد یخچال و یک ظرفشویی موجود می‌باشد. در هر بلوک یک بلندگو وجود دارد برای خبر کردن دانشجویان برای تلفنهایی که از بیرون می‌شود.

  با نگاه به پلان می‌توان نتایج زیر را گرفت :

  مساحت اتاقهای ۲m20 می‌باشد که در هر اتاق حداقل ۴ دانشجو واقع هستند و مجموعاً در هر طبقه حداقل ۴۸ دانشجو می‌باشند (البته در بعضی اطاقها) این تعداد به ۶ نفر هم می‌رسد.

  طبق استانداردهایی که برای سرویس قرار داده شده است که : ۱ـ توالت برای ۶-۱۰ دانشجوی پسر، در این خوابگاه می‌بینیم که تقریباً این استانداردها رعایت شده چرا که مقدار دانشجویان هر طبقه ۴۸ نفر می‌باشند که تقریباً ۴-۶ توالت نیازمند یک طبقه می‌باشد که در اینجا ۴ توالت قرار دارد.

 

لینک های دانلود:

دانلود 20 راه برای حمایت از هنر معمار

پسورد فایل فشرده : Honarmemar.com ( پسورد را تایپ کنید )

درباره نویسنده

اگر شما هم مایل هستید در سایت هنر معمار مطلب بنویسیدو به عنوان مدیر بخش های مختلف فعالیت کنید! با تلگرام ما در تماس باشید! 09369945151

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Test